Vidiš li, mrači se, i bodljikava žica hrastovih
stupaca ograde i barake lebde, usisava ih mrak.
Ropstva nam uski krug proširuje se i puca vidik naš
i samo um, i samo um, on zna da su žice razapete tu.
Vidiš li, draga, i maštu nam, i nju nam oslobađa
kao i slomljena tijela tek san, lijepi osloboditelj
kkoji nam otvara logor, pa kući kreće naš um.
Odrpani, ošišani, hrčući lete robijaši
sa slijepog krova Srbije u skrovište domovinskog tla.
Tiha skrovišta doma! A postoji li još taj naš dom?
Nije li ga dostigla bomba? I je li, kakav je bio?
I onaj što uzdiše desno, i onaj što lijevo leži, hoće li naći ga bar?
Reci, ima li još domovine tamo gdje ovaj shvaćaju stih?
Bez ukrasa svih, gnječeći stih pod stih
u ovom sumraku pjesmu pišem tako kako živimo
sljepački, ko gusenica pedljem pipkajući papir,
džepnu mi lampicu, knjige, sve su oduzeli čuvari
logora i ne dolazi pošta, nad barake slijeće magla nam tek.
Tu, među vijestima strave i ušima žive Poljak i Francuz
i glasni Talijan, pobunjeni Srbin, žalosni Židov na brdu,
svi dobru čekaju vijet, lijepu žensku riječ, slobodnu ljudsku kob,
i čekaju kraj ovih muka, kraj guste magle, čekaju čudo.
Ležim na daski, međ ušima zarobljena zvijer, a buha
sve iznova na me juriša, ali je vojska muha smirila bar.
Večer je, za jedan je dan opet kraće moje ropstvo,
a i život je kraći za dan. Sav logor spava. Na predio
mjesečina sja i u njenoj rasvjeti opet se vide razapete žice
kroz prozor i vide se sjene čuvara s puškama
kako se uza zid penju, sa glasovima se miješaju noćnim.
Logor već spava, vidiš li, draga, šuškaju snovi,
zagrcne se probuđen sanjač, okreće se na ležaju usku i već
ponovo spava i lice mu sja. Tek ja sjedim budan
osjećam međ usnama dopola popušenu cigaretu i namjesto
tvog poljupca, dolazi san, san koji smiruje,
jer ja nu umrijet ne mogu, a ni živeti bez tebe već.
Logor Heidenau u brdima nad Žagubicom,
srpnja 1944
PoemWiki 评分
暂无评论 写评论