Izgubljeno pismo Vincenta van Gogha bratu
Tako je lijepo krenulo sve, dragi brate,
sjećaš se malog Vinsenta koji
cijeli je gospodnji vrt htio sam
naslikati. Tako je žarke boje
i sjaje vidio da bi Tizian
skriti se mogao pred njim. Ko
Adam koji je prvi put vidio
tu čudnovatu sliku Nepoznata
Velikog Stvaranja, tako sam zurio ja
u ovaj lijepi svijet. Malo me luckastim
smatrali zato oni, ostali ljudi,
koji su, bome, za unosnijim
stvarima žudjeli, pa su za mene
govorili: bolje bi za njega bilo
pametnije da počne stvari. No mene
pogrešno stvori Nepoznati Majstor,
pa sad u jednom vrtu što ga je možda
stvorio kao antitezu raja
ispaštavam svoj veliki grijeh
što sam jednostavno htio obogatiti
svijet i čovjeka i što sam tako
volio svijet kao djeca.
Uvijek sam i ostao veliko dijete,
brate, ti znaš, jer ti si me volio
i shvaćao, pa mi opraštao rado
što sretnim htjedoh učiniti svakog
ovdje, svakog tko živi, dok nisam propao,
najčudnovatije sam sjaje
naslikati htio, al se utamnio
potpuno moj svijet. No ja vjerujem
da ću jednom negdje ipak biti ono
što postati htjedoh. Zasad ću
otpatiti život. Samo sve ono
žalim što sam naslikati mogao:
slike. Cijeli jedan beskraj!
PoemWiki 评分
暂无评论 写评论