Ljuti se i bjesni naš Gospod
ili možda na nebu spava,
spava, ili ga mrtvilo spasava,
tko će ga probuditi, o, ljudi?
Majke, plačite glasnije:
kog toliki topovi ne probude
zar može trgnut slabašni vaš plač?
I ne plačite suzama,
jer suze sve na zemlju padaju,
plačite glasom gore u nebo,
plačite nemilosrdno:
ne tako slabo kao izvori,
ne s takvom glazbom kao dažd,
ne kao pradavne Niobe:
već bezobalno kao potopi
plačite, ili kao usovi
lavine, plačite tučom ledenom,
il oganj-lavom plačite u nebo.
Dragi vam sinovi padaju
u krvi na snijeg iz dana u dan.
Ne dajte da spava nikome:
tko je danas miran, kukavan je i slab,
al isplati li se plakati još,
al isplati li se plakati još,
O, zašto se ne čuje vaš glas?
Iziđite na trg, tu plačite,
urlilčite u crkvama,
podivljale žene, divljajte
mlitve lude urlajte
u molitvi.
A ako beskorisni su
molitve i plač: – proklinjati još
znamo mi, muškarci. Danas već
vjerujemo i kletve da zaslužuje
zaspala Veličina našeg Usuda.
Ispljujmo mu na uljuljani san
ledenu kišu psovki, kletava!
Što jest, ako ga nema? Što nem ga, ako jest?
Porecimo ga, možda će ustati!
Porecimo ga, probudimo ga psovkom
ko gazdu koji hrče dok
kuća mu gori – gluh je Gospod naš!
Gluh je! Gluh!
O, kako bi danas dobro
bilo gluh biti ko gluhi Gospod Bog!
Gluha je zemlja, ne osjeti na sebi
bubnjanje mrtvih armija.
Dobro bi bilo postati gluh
ko klice lukovice cvijeta pod zemljom:
sve je gluho, u zemlji, u Bogu,
samo se čovjek sam istrgnuo
iz gluhog Boga svog, na užase
izmigoljio iz njega kao crv,
ko crv Božanstva, razdražljiv, ljut,
da vrišti, da ga boli – jer tko danas nije
gluhi Bog, tog mora boljeti
dok ne umre natrag u gluhog Boga svog.
PoemWiki 评分
暂无评论 写评论